აფხაზეთის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა ორთაჭალაში მდებარე დევნილთა განსახლების ობიექტში სარემონტო-აღდგენითი სამუშაოები დაათვალიერეს.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროსა და კრწანისის რაიონის გამგეობის წარმომადგენლები ორთაჭალაში მდებარე დევნილთა განსახლების ობიექტზე იმყოფებოდნენ, სადაც მიმდინარე სარემონტო-აღდგენითი სამუშაოები დაათვალიერეს.
ორთაჭალაში ბუნებრივი აირის გაჟონვით გამოწვეული აფეთქების შედეგად დაზიანებული შენობის სარემონტო-აღდგენითი სამუშაოები აფხაზეთის მთავრობისა და კრწანისის რაიონის გამგეობის თანამშრომლობით ხორციელდება.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამის „დევნილთა სოციალური უზრუნველყოფის“ ფარგლებში, ორთაჭალაში მდებარე დევნილთა განსახლების ობიექტში მცხოვრებ აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებულ მოქალაქეებს ფინანსური დახმარება გაეწიათ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი დავით ფაცაცია, თბილისის საკრებულოს მაჟორიტარ დეპუტატთან კონსტანტინე ზარნაძესთან ერთად, გლდანის რაიონში, წყალსადენის ქ. #7-ში (ყოფილი სასტუმრო ბახტრიონი) მდებარე დევნილთა განსახლების ობიექტში მცხოვრებ აფხაზეთის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილ მოქალაქეებს შეხვდა და ადგილზე გავეცანო მათ საჭიროებებს.
აფხაზეთიდან დევნილი მოქალაქეებისგან მიღებული ინფორმაციების და ადგილზე არსებული მდგომარეობის გათვალისწინებით, გლდანის რაიონში, წყალსადენის ქ. #7-ში (ყოფილი სასტუმრო ბახტრიონი) მდებარე დევნილთა განსახლების ობიექტში სხვადასხვა სახის ინფრასტრუქტურული პროექტები განხორციელდება.
„აფხაზეთიდან დევნილ მოქალაქეებთან მუდმივი კომუნიკაცია, მათი საჭიროებების იდენტიფიცირება და რეაგირების მოხდენა აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის ერთ-ერთი ძირითადი პრიორიტეტია. ამ მიზნით მთელი ქვეყნის მასშტაბით ვხვდებით მოქალაქეებს და უშუალო კომუნიკაციის შედეგად მათი საჭიროების შესაბამისი არაერთი სოციალური, ინფრასტრუქტურული, თუ სხვა ტიპის პროექტი განვახორციელეთ და ამ მიმართულებით აქტიურად ვაგრძელებთ მუშაობას.“ - განაცხადა მინისტრმა დავით ფაცაციამ
სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი დავით ფაცაცია ქ. ქუთაისში, თაბუკაშვილის ქუჩა №98 მისამართზე მცხოვრებ აფხაზეთიდან დევნილ მოქალაქეებს შეხვდა და განსახლების ობიექტში განხორციელებული ინფრასტრუქტურული სამუშაოები დაათვალიერა.
აღნიშნულ მისამართზე მდებარე დევნილთა განსახლების ობიექტის სადარბაზოების სარეაბილიტაციო სამუშაოები, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტრომ ქალაქ ქუთაისის მერიასთან ერთად განახორციელა.
„დევნილთა ინფრასტრუქტურული მხარდაჭერის“ პროგრამის ფარგლებში, ობიექტში განხორციელებული სამუშაოების თანადაფინანსების ღირებულებამ 8400 ლარი შეადგინა.
„მოქალაქეებთან უშუალო კომუნიკაცია, ერთობლივი მუშაობა არის სწორი გზა იმისათვის, რომ მათ წინაშე არსებული პრობლემები სათანადოდ გადაიჭრას და ჰქონდეთ ღირსეული საცხოვრებელი პირობები, შესაბამისად პერმანენტულად ვხდებით მოქალაქეებს, ვეცნობით მათ საჭიროებებს და შესაბამის ინფრასტრუქტურულ და სხვა სახის პროექტებს ვახორციელებთ.“ - განაცხადა მინისტრმა დავით ფაცაციამ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროს შუამდგომლობით და ვაკის რაიონის გამგეობის „ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობების ხელშეწყობის პროგრამის” ფარგლებში, წყნეთში, აფხაზეთის N14-ში მდებარე დევნილთა განსახლების ობიექტზე, დაახლოებით, 600 კვ.მ ფართობზე სახურავი და წყალსაწრეტი მილები განახლდა.
შესრულებულ სამუშაოებს ადგილზე აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრის მოადგილე გიორგი ბულისკერია, ვაკის რაიონის გამგებელი დავით კვინიკაძე გაეცნენ და აფხაზეთის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიიდან დევნილ მოქალაქეებს შეხვდნენ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროს წარმომადგენლები აფხაზეთის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიიდან დევნილ მოქალაქეებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით ხვდებიან, მიღებული ინფორმაციების გათვალისწინებით, ასევე, ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების ჩართულობითა და აქტიური მონაწილეობით ინფრასტრუქტურული თუ სხვას სახის პროექტები ხორციელდება.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრმა დავით ფაცაციამ, სამინისტროსა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად, სენაკში, პატივი მიაგო საქართველოს პირველი ეროვნული გმირის, ჟიული შარტავას ხსოვნას, რომელსაც დღეს, 81 წელი შეუსრულდებოდა.
წმინდა იოანე ნათლისმცემლის სახელობის სენაკის საკათედრო ტაძარში აღევლინა ჟიული შარტავასა და საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის დასაცავად აფხაზეთში დაღუპულ გმირთა სულების მოსახსენებელი პანაშვიდი.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრმა დავით ფაცაციამ, სენაკის მუნიციპალიტეტის მერმა ვახტანგ გადელიამ და საკრებულოს თავმჯდომარემ საბა ოდიშარიამ, ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად, სახვითი ხელოვნების გალერეაში, დაათვალიერეს თემატური ფოტოგამოფენა: „სენაკი - გმირების ქალაქი“.
ჟიული შარტავასა და მისივე სახელობის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმებში, გაიმართა ჟიული შარტავას ხსოვნისადმი მიძღვნილი საღამო და ხელოვნების ცენტრის სამხატვრო სკოლის მოსწავლეთა ნამუშევრების გამოფენა.
დავით ფაცაცია სენაკში, საქართველოს ეროვნული გმირების - ჟიული შარტავას 81-ე, გურამ გაბესკირიას 78-ე და გენო ადამიას 89-ე დაბადების თარიღებისადმი მიძღვნილი კვირეულის ფარგლებში გამართულ ღონისძიებებს დაესწრო
"მქონდა პატივი სენაკში დავსწრებოდი, გენო ადამიას სახელობის პირველი საჯარო სკოლის მოსწავლეთა მონაწილეობით გამართულ, ჟიული შარტავას, გურამ გაბესკირიას და გენო ადამიას ხსოვნისადმი მიძღვნილ ლიტერატურულ-მხატვრულ კომპოზიციას და თემატურ საღამოს - „სენაკი - გმირების ქალაქი“.
ეს ადამიანები - ეროვნული გმირები, ჩვენი სამშობლოს საამაყო შვილები არიან, რომლებმაც თავი გაწირეს საქართველოს ერთიანობისთვის და სამშობლოს ერთგულების, სიყვარულის და თავდადების მაგალითი აჩვენეს მომავალ თაობებს.
მჯერა, რომ მათი თავგანწირვა არ ჩაივლის უკვალოდ და ყველანი ერთად, ჩვენი ერთობით და სიყვარულით, მალე ერთიან საქართველოში ვიზეიმებთ ისტორიული სამართლიანობის აღდგენას და სოხუმში ვიტყვით ჩვენი გმირების სადიდებელს იმ სიტყვებით, რომელსაც გენო ადამია აუცილებლად იტყოდა - ჩვენ აფხაზები და ქართველები არ ვართ მტრები, ჩვენ ვართ ძმები და ჩვენი ძმობა უნდა აღდგეს, ის შუღლი და ბოროტება, რაც მტერმა დათესა უნდა იყოს დამარცხებული, ჩვენი ერთიანობით და სიყვარულით.
მადლობა ღონისძიების ყველა ორგანიზატორსა და მხარდამჭერს, რომ ახალგაზრდებს არ ვაძლევთ ჩვენი გმირების დავიწყების საშუალებას." - David Patsatsia / დავით ფაცაცია
ინფრასტრუქტურული პროგრამების მონიტორინგის ფარგლებში, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრმა დავით ფაცაციამ სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად, ამჯერად, თბილისში, ჯ. ბაგრატიონის ქ. №2-ში, ერეკლე მეორეს მე-4 შესახვევში, რკინიგზის ქ. №14-ში, კერესელიძის ქ. №13-სა და პეტრიწის ქ. №1ა-ში მდებარე დევნილთა განსახლების ობიექტებში განხორციელებული და მიმდინარე ინფრასტრუქტურული პროექტები დაათვალიერა. ასევე, სოციალური, თუ სხვა ტიპის პროექტების განხორციელების მიზნით გაეცნო აფხაზეთის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიიდან დევნილთა წინაშე არსებულ საჭიროებებს.
აღნიშნულ მისამართებზე სახურავების სარეაბილიტაციო სამუშაოები, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროს ინფრასტრუქტურული პროგრამების ფარგლებში, დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოსთან აქტიური თანამშრომლობით განხორციელდა.
„ჩვენ ეტაპობრივად ვხვდებით დევნილ მოქალაქეებს, ადგილზე ვეცნობით მათ წინაშე არსებულ საჭიროებებს და შესაძლებლობების ფარგლებში ყველაფერს ვაკეთებთ იმისთვის, რომ უფრო აქტიურად შევძლოთ მათი მხარდაჭერა და მჯერა, რომ თითოეული ჩვენგანის ძალისხმევა გამოიტანს მნიშვნელოვან შედეგებს.“ - განაცხადა მინისტრმა დავით ფაცაციამ.
მინისტრმა დავით ფაცაციამ აფხაზეთის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიიდან დევნილ მოქალაქეებთან მორიგი შეხვედრები გამართა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროში გამართულ შეხვედრებზე მონაწილეებმა ისაუბრეს აფხაზეთის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიიდან იძულებით გადაადგილებული მოქალაქეებისთვის საინტერესო საკითხებზე როგორც საერთო, ისე ინდივიდუალურ საჭიროებებზე - სოციალურ კეთილდღეობაზე, მათი საცხოვრებელი ადგილების ინფრასტრუქტურულ მოწესრიგებასა და განსახლების საკითხებზე.
შეხვედრებზე მიღებული ინფორმაციების გათვალისწინებით, აფხაზეთის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიიდან იძულებით გადაადგილებული მოქალაქეების საჭიროებების შესაბამისი პროექტები განხორციელდება.
„აფხაზეთის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიიდან დევნილ მოქალაქეებთან უშუალო კომუნიკაციით, ცენტრალური ხელისუფლების და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მზაობითა და აქტიური ჩართულობით, ბევრი საკითხის გადაჭრა უკვე შევძელით და აქტიურად ვაგრძელებთ ამ ფორმატით მუშაობას იმისთვის, რომ ერთობლივი ძალისხმევით ჩვენს დევნილ მოქალაქეებს შევუქმნათ ღირსეული ცხოვრება.“ - განაცხადა მინისტრმა დავით ფაცაციამ.